Proteiny našemu srdci rozhodně prospívají. Je jich však velká spousta a může být obtížné vyznat se v tom, které jsou ty správné pro naše srdce a také v jakém množství bychom je měli přijímat. Uvádí se, že řada lidí získává například z masa podstatně více proteinů, než je pro naše tělo vlastně potřeba. Konzumace přebytečného množství nasyceného tuku může našemu srdci naopak spíše škodit než prospívat. Důležitý je tedy především dobrý výběr proteinů a jejich správné množství.1,2 Pojďme si říci, které do jídelníčku zařadit.
Udržovat své srdce fit, ale také předcházet dalším rizikům spojeným se srdečními chorobami můžete pomocí zařazení správných proteinů do svého jídelníčku. Doporučuje se nahradit proteiny s vysokým obsahem tuku za ty zdravější, jako jsou ryby, fazole, drůbeží maso, oříšky a mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Živiny obsažené v těchto typech proteinů mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi, udržovat krevní tlak v normě a také napomoci ke zdravé váze.
Ryby jsou jedním z nejlepších proteinů, které pomáhají nejenom předcházet onemocněním srdce a cév. Doporučuje se konzumovat mezi 85 a 170 gramy čerstvého rybího masa nebo alespoň 85 gramů konzervovaných rybích výrobků týdně. U konzervovaného tuňáka dejte pozor na obsah soli, neměl by být příliš vysoký. Jaké jsou tedy ty nejlepší druhy ryb pro vaše srdce?
1. Tuňák2
Z tuňáka získáte kromě tzv. libového proteinu také omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke snížení rizik spojených s kardiovaskulárními onemocněními. Tuňák  mimo jiné obsahuje i vitamíny B12 a D, niacin a selen, které mají spoustu benefitů,jako je například tvorba červených krvinek nebo snížení míry únavy.
2. Losos2
Podobně jako u tuňáka můžeme i u lososa najít omega-3 mastné kyseliny, ale i fosforečnan a draslík, které přispívají k pravidelnému srdečnímu rytmu, selen,vitamíny B6, B12 a také vitamín D. Divoký losos obsahuje vyšší množství živin a omega-3 mastných kyselin. To z něj dělá vhodnější variantu, než je losos z farmového chovu. Pro ideální přípravu se doporučuje lososa pošírovat, neboli na krátkou dobu ponořit do horké vody, vařit na páře nebo péct.
Jedním z nejzdravějších proteinů, který můžete srdci dát, jsou ořechy. Konkrétně mezi ně řadíme vlašské ořechy, mandle, kešu ořechy, pekanové ořechy a arašídy. Další skvělou možností jsou luštěniny jako například fazole, hrášek a čočka. Neobsahují žádný cholesterol a mají výrazně nižší množství tuku než maso. Kromě samotných ořechů a luštěnin mohou být v cestě za zdravějším srdcem další vhodnou volbou i přírodní ořechová másla.
Hlavním zdrojem nízkotučných proteinů je zcela jistě drůbeží maso. Vhodné je kuřecí, ale i krůtí. Jedna porce drůbežího masa může v porovnání s jednou porcí červeného masa snížit rizika spojená s kardiovaskulárními onemocněními až o 19 %. I v rámci této kategorie je však vhodné zvolit drůbeží maso upravené v takové formě, která opravdu obsahuje nižší množství tuku. Jednoduše upřednostněte přírodní kuřecí prsa bez kůže před smaženými kuřecími křidýlky. Při domácí přípravě drůbežího masa je možné například odříznout viditelný tuk nebo odstranit kůži. Nemáte nápad, co si připravit k snídani, svačině, obědu nebo večeři? Naše tipy na denní menu vám mohou pomoci.
Při péči o vaše srdce jsou doporučovány spíše mléčné výrobky s nižším obsahem tuku před vysokotučnými produkty. Mezi tyto produkty můžeme zařadit mléko, sýry, jogurty nebo zakysanou smetanu. Vždy je to jen o správné volbě konkrétního produktu.
O správném stravování se poraďte s odborníkem, který vám doporučí ty nejvhodnější možnosti právě pro vás a vaše srdce. Jste to vy, na kom závisí vaše zdraví. Inspiraci k dennímu jídelníčku můžete najít v článku Recepty pro naše srdce.