5 mýtů o srdečním selhání

5 mýtů o srdečním selhání

 

1. Srdeční selhání je totéž, co infarkt

Srdeční selhání a infarkt jsou dvě rozdílné věci. Ruku na srdce: Věděli jste to? Infarkt přichází náhle a nečekaně, když se zablokují tepny, které přivádějí krev do srdce. Jeho následkem může být poškození části srdečního svalu.

Oproti tomu srdeční selhání je spíše chronické (dlouhodobé) onemocnění, při kterém srdce postupně nedokáže pumpovat dostatek krve tak, aby zajistilo veškeré potřeby těla.

Jednou z příčin srdečního selhání ale může být infarkt. Další příčiny zahrnují vysoký krevní tlak, nevhodný životní styl aj.

 

2. Srdeční selhání postihuje pouze staré lidi

Ačkoliv je srdeční selhání mnohem obvyklejší u starších osob, může postihnout i lidi ve středním věku. Podle statistických údajů je jednomu z 25 lidí se srdečním selháním méně než 55 let1.

 

3. Srdeční selhání znamená, že srdce přestane pracovat

Jestliže trpíte chronickým srdečním selháním, vaše srdce nepřestane fungovat úplně. Znamená to, že potřebuje určitou podporu, aby plnilo svou funkci. Existuje mnoho způsobů léčby a různých opatření v oblasti životního stylu, která mohou vašemu srdci pomoci. Pro více informací o opatřeních ke zvládání srdečního selhání, klikněte zde.

 

4. Pokud máte srdeční selhání, nesmíte se namáhat

Vše záleží na závažnosti vašeho stavu, obecně se ale lidem se srdečním selháním doporučuje zůstat aktivní. Koneckonců, srdce je sval a stejně jako pro všechny svaly v těle i pro něj je pohyb a cvičení prospěšné. Srdeční selhání často provází úbytek energie. Pokud si ji ale správně rozdělíte a vynaložíte ji na ty aktivity, které jsou pro vás nejdůležitější, můžete zůstat aktivní. Pro více informací o tom, jak zvládat život se srdečním selháním, klikněte zde.

 

5. Jakmile máte srdeční selhání, bude se to jen zhoršovat

Srdeční selhání je obvykle postupujícím onemocněním, ale jeho vývoj je u každého jiný a lze ho těžko předvídat. Při nasazení vhodné léčby a dodržování režimových opatření může dojít ke stabilizaci stavu, takže se příznaky nezhoršují. Může docházet i ke zmírnění příznaků a zlepšení prognózy2.

Zdroje:
1 http://eurheartj.oxfordjournals.org/content/ehj/early/2013/12/05/eurheartj.eht278.full.pdf
2 http://patient.info/health/heart-failure-leaflet