Jak se dobře vyspat i se srdečním selháním

Jak se dobře vyspat i se srdečním selháním

Kvalitní spánek je základem hodnotného života, ale lidem se srdečním selháním se ho bohužel příliš nedostává. Nedostatek odpočinku se pak zákonitě negativně projeví. Přerušovaný spánek noc co noc způsobí, že se cítíte velmi unavení, máte problém se soustředit a jste podráždění. Ruku na srdce: Může to mít také dalekosáhlý vliv na další aspekty vašeho života – od schopnosti pracovat, přes oslabení imunitního systému až po větší náchylnost k depresi1.

Proč je srdeční selhání překážkou kvalitního spánku a co s tím dělat, abychom dosáhli potřebného odpočinku?

Část odpovědi je spojena s účinkem, který má srdeční selhání na tělo. Protože srdce nepumpuje krev efektivně, mohou se v těle hromadit tekutiny – zejména v plicích. Když se uložíte ke spánku, tekutina se postupně posouvá a usazuje ve vašem těle. Může tlačit na plíce, a tím je přetěžuje. Zkuste si to představit, jako když položíte lahev s vodou2. Výsledkem je, že se vám bude špatně dýchat, takže se probouzíte nebo se převracíte v lehkém spánku. Pokud se vám to stává, informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru. Jestliže máte polohovatelnou postel, zvedněte její čelní část. Jinak alespoň zkuste dát si pod hlavu další polštáře nebo pěnový klín. Tato opatření pomohou zmírnit tlak tekutiny na plíce, což by vám mělo usnadnit dýchání.

Jestliže se neustále probouzíte kvůli dušnosti nebo potřebujete stále více polštářů, aby se vám lépe dýchalo, informujte o tom svého lékaře nebo zdravotní sestru. Může to být známka zhoršení vašeho srdečního selhání, a třeba bude nutné upravit váš léčebný režim.

Nepodceňujte chrápání

Pokud se od svého partnera nebo pečovatele dozvíte, že hlasitě chrápete, dýcháte těžce a nahlas, nebo že je vaše dýchání někdy přerušeno zalapáním po dechu a odfrknutím, informujte o tom svého lékaře, který může provést vyšetření na syndrom spánkové apnoe. To je stav, který je někdy spojován se srdečním selháním3. Jestliže se ukáže, že jste tento případ, rada od lékaře, která se týká zvládání tohoto typu spánkové poruchy, může zlepšit kvalitu vašeho života. Existují i další důvody narušení vašeho spánku. Například užívání diuretik těsně před spaním obvykle zvýší potřebu jít několikrát za noc na toaletu4. Jednoduchým způsobem, jak se tomu vyhnout, je vzít si tyto léky dříve během dne. Je ale důležité, abyste jakékoliv změny v užívání léků nejprve probrali se svým lékařem.

Upravte svůj denní režim

Problém se spánkem se vyskytuje i bez ohledu na srdeční selhání. Může se stát, že jednoduše nejste ještě připraveni na usnutí, když večer uléháte do postele, nebo máte těžko v žaludku po večeři. Vinu mohou nést i další podobné věci. Ruku na srdce: Vyzkoušejte tyto osvědčené tipy, určitě to zvládnete:

  1. Pokud jste toho schopni, zacvičte si během dne, nikoliv večer.
  2. Pokud si během dne potřebujete zdřímnout, zkuste to po obědě.
  3. Dejte si večeři alespoň dvě hodiny předtím, než ulehnete do postele.

Nekvalitní spánek nemusí být nedílnou součástí srdečního selhání. Poraďte se se svým lékařem nebo kardiologem. Řekněte jim, co se vám děje, a spolupracujte s nimi při hledání řešení. Přečtěte si více o tom, jak zvládat srdeční selhání a získejte další tipy a rady o životě s tímto onemocněním.

Jak napsal William Shakespeare: „Ze stejné látky jsme, z níž spřádají se sny, a život je jen ostrůvek, co ze všech stran je obklopený spánkem.“ Poučte se o příznacích srdečního selhání, abyste je mohli lépe zvládat. Pokud se objeví nějaké nové příznaky nebo se stávající zhoršují, informujte svého lékaře.

Zdroje:
1 Why lack of sleep is bad for your health. NHS choices website. http://www.nhs.uk/Livewell/tiredness-and-fatigue/Pages/lack-of-sleep-health-risks.aspx. Accessed October 2016.
2 Naughton MT and Lorenzi-Filho G et al. Sleep in heart failure. Prog Cardiovasc Dis (2009), doi: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19110135
3 Sleep Apnea and Heart Disease, Stroke. American Heart Association website. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Sleep-Apnea-and-Heart-Disease-Stroke_UCM_441857_Article.jsp#.WBHI9fkrKUl. Accessed October 2016.
4 Treatment options for high blood pressure (hypertension). NHS choices website. http://www.nhs.uk/Conditions/Blood-pressure-(high)/pages/TreatmentOptions.aspx. Accessed October 2016.