Pět tipů pro cestování se srdečním selháním

Pět tipů pro cestování se srdečním selháním

Cestování nebo dovolená nemusejí být tabu jen proto, že máte srdeční selhání, nebo pečujete o někoho, kdo tímto onemocněním trpí. Existuje několik věcí, které je třeba vzít v úvahu, ale tyto jednoduché kroky vám pomohou zajistit hladký průběh cesty. Destinaci a vhodná opatření pro cestování vždy také konzultujte se svým lékařem:

 

1. Cestování letadlem plánujte předem

Pokud je váš stav stabilní, nemělo by vám mírné snížení hladiny kyslíku v letadle způsobit žádné potíže. Pokud se vaše příznaky nedávno zhoršily, může vám lékař doporučit dodatečný přísun kyslíku během letu1. V tomto případě kontaktujte leteckou společnost, ještě než provedete rezervaci, abyste si ověřili, zda je to možné.

 

 

2. Oblékejte se podle počasí

Pokud trpíte srdečním selháním, přílišné horko nebo chlad může dále zatěžovat vaše srdce2. Jestliže cestujete do míst, kde je extrémní horko, nezapomeňte nosit lehké, prodyšné oblečení, případně také klobouk a sluneční brýle. Abyste zabránili dehydrataci, je důležité vyhnout se alkoholu a kofeinovým nápojům. Jestliže cestujete do chladnějších zemí, teple se oblékněte. Zvolte více vrstev oblečení a nezapomeňte na čepici a šálu. Silné ponožky a rukavice vám pomohou udržet v teple také ruce a nohy.

 

3. Nezapomeňte na léky

Na dovolenou si vždy přibalte své léky. Vezměte si s sebou dostatečné množství a myslete i na rezervu, pro případ zpoždění a zrušení letů nebo jiných nečekaných událostí. Je dobré mít při ruce seznam všech užívaných léků a kopii receptů, kdyby se stalo, že své léky ztratíte a budete jich potřebovat víc – promluvte si o tom se svým lékařem. Na některých letištích vyžadují, abyste dali léky do kufru, který bude umístěn v zavazadlovém prostoru. Pokud potřebujete léky i v průběhu letu, kontaktujte před odletem leteckou společnost a domluvte si výjimku.

Některé země také mají pravidla týkající se množství a druhů léků, které můžete dovézt. Proto si před odjezdem zkontrolujte na velvyslanectví dané země, zda taková regulace existuje. Nezapomeňte, že užívání léků na dovolené může být komplikované, zejména když cestujete do jiného časového pásma. Nastavte si budík, abyste si nezapomněli lék vzít. Zeptejte se lékaře, co dělat, pokud zapomenete.

 

4. Hlídejte si stravování

Ruku na srdce: Dodržovat pravidelné a správné stravování na dovolené je obtížné, zejména v zahraničí. Ačkoliv krátkodobá změna stravování by neměla příliš ovlivnit váš zdravotní stav, existuje několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste předešli zhoršení vašeho stavu, včetně sledování příjmu tekutin a soli a omezení konzumace alkoholu3.

Použijte Dotazník kontroly příznaků, abyste před odjezdem na dovolenou zkontrolovali svůj zdravotní stav. Dotazník kontroly příznaků neurčuje diagnózu srdečního selhání a nenahrazuje lékařskou pomoc.

 

5. Připravte se na krizové situace

Vytvořte si aktuální seznam léků, na který připište i telefonní číslo na vašeho lékaře. Před cestou uzavřete cestovní pojištění a nezapomeňte vzít si s sebou příslušná telefonní čísla a číslo pojistné smlouvy.

Sledování těchto pěti jednoduchých kroků vám pomůže užít si bezstarostnou dovolenou i se srdečním selháním.

 
Zdroje:
1 Heart Failure Matters. Living with Heart failure. Travel. Available at: http://www.heartfailurematters.org/en_GB/Living-with-Heart-Failure/Travel/. Last accessed October 2016
2 The British Heart Foundation. Hot weather and your heart. Available at: https://www.bhf.org.uk/heart-health/living-with-a-heart-condition/hot-weather-and-your-heart. Last accessed October 2016
3 The American Heart Association. Travel and heart disease. Available at: http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Travel-and-Heart-Disease_UCM_447033_Article.jsp#.V30jwfkrKUk. Last accessed October 2016