Naše srdce bije bez zastavení a odpočinku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a dokonce i ve chvíli, kdy odpočíváme, pracuje dál. Srdce je neúnavnou pumpou krev, a tím i nezbytný kyslík a živiny, ke všem našim orgánům. Díky němu máme každý den sílu vstát a žít. Srdce však není stroj. Je to orgán, který se může unavit a začít v pumpování krve zaostávat. V tu chvíli můžeme mít co do činění se srdečním selháním – zrádnou nemocí třetího tisíciletí.
Jak ale poznáme, že našemu srdci dochází síla? Při těchto pěti signálech byste měli zpozornět:
Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního. Problém nastává ve chvíli, kdy se nám dýchá namáhavě a ztěžka, aniž bychom předváděli výkony olympijských sportovců. Dušnost totiž patří mezi hlavní příznaky srdečního selhání. Obtíže se mohou dostavit nejprve jen při větší námaze. Později se však začnou projevovat i při lehčí zátěži, třeba při úklidu nebo na procházce. Situace se může zhoršit natolik, že se zadýcháme i v klidu nebo při činnosti, která nám dříve nedělala sebemenší problémy. Pokud se dušnost zhorší v noci, když si lehneme na záda, je nasnadě mít se na pozoru. Ulevit nám může podložení zad několika polštáři. S tím bychom se ale neměli spokojit, tady je třeba vyhledat lékaře.
Jedním ze signálů, že naše srdce nezvládá plnit svou funkci, jsou otoky nohou a kotníků. Jen 28 % Čechů si tento problém spojuje se srdcem, dvě pětiny z nás jej přisuzují stáří1. Nenechme se ale zmást, otoky mohou značit závažné onemocnění srdce. Dalším ze signálů je zvětšení objemu v oblasti břicha, způsobené hromaděním tekutiny, které může doprovázet nechutenství.
Po celodenní zátěži nebo sportu jsme všichni unavení a potřebujeme dostatek spánku. Signálem, že něco není v pořádku, je ale neustálá únava a vyčerpání, což může poukazovat na srdeční selhání. Naše srdce rozvádí krev, a tím i kyslík a důležité živiny, do celého těla. Pokud srdce zaostává, pumpuje krev přednostně do životně důležitých orgánů. Tím dochází k menšímu prokrvení našich svalů a my se cítíme malátní a unavení.
Komu z nás se někdy zběsile nerozbušilo srdce, když uviděl někoho, koho má rád? Co když ale nadměrně buší a my vůbec netušíme proč? Někdy se snaží dohnat zpomalené tempo způsobené srdečním selháním a začít enormně pumpovat krev, která se v těle nahromadila. My pak cítíme bušení, které neodpovídá prožívané situaci.
V našem těle se při srdečním selhání začne hromadit krev i voda. Pozorovat můžeme znatelný nárůst váhy ve velmi krátkém čase (až dvě kila během jediného týdne). Zároveň však přebytečná tekutina může způsobit ztrátu chuti k jídlu a nevolnost během jídla. Celých 97 % z nás si nechuť k jídlu se srdcem nespojí, ale i tímto způsobem může tělo usilovat o pozornost1.
Nepřehlížejte signály vašeho těla a zapomeňte na slova „to nic není, to vydržím“. Nečekejte, až napočítáte 5 důvodů, proč jít k lékaři, někdy stačí jen jeden. Protože pokud vaše srdce nebude dostatečně silné, nebudete mít dostatek síly ani vy.
Srdeční selhání je onemocnění, které postihuje až 200 tisíc Čechů2. Během života se rozvine u jednoho z pěti a umírá na něj více lidí než na rakovinu3. Hlavní funkcí našeho srdce je udržovat krevní oběh, a zásobovat tak všechny naše orgány kyslíkem a živinami. Při srdečním selhání srdce tuto úlohu nezvládá, a orgány nejsou dostatečně prokrvené. Mezi příznaky se řadí dušnost, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, únava, nechuť k jídlu, nadměrné bušení srdce, vyšší frekvence močení. Když není silné vaše srdce, nebudete silní ani vy.
Ruku na srdce: Staráte se o něj? Mluvte se svým lékařem.