Za lepší kondicí po plzeňské Srdeční procházkové trase

Srdeční procházková trasa není už jen v Praze, Olomouci, ale od 19. 10. také v Plzni, kde ji mohou využít nejen pacienti s chronickým srdečním selháním, ale i kdokoli, kdo si najde čas na příjemnou procházku a tím pádem i čas pro své srdce a zdraví. Srdeční procházková trasa v Plzni vznikla pod záštitou Fakultní nemocnice Plzeň.

Co je to vlastně chronické srdeční selhání a proč pohyb

Chronické srdeční selhání se může projevovat mnoha způsoby. U pacienta se potom může objevit pouze některý z projevů, ale i několik najednou. O jaké konkrétní projevy se jedná?

• dušnost
• dušnost vleže
• únava
• otoky kotníků, nohou a břicha
• ztráta chuti k jídlu
• náhlý vzestup hmotnosti
• nadměrné bušení srdce
• vyšší frekvence močení1

Pro plnohodnotný život s chronickým srdečním selháním, kdy pacienta trápí co nejméně ze zmíněných obtíží, je stěžejní adekvátní léčba a dodržování režimových opatření. Jedním z nich je i pohyb,2 a i proto vznikla Srdeční procházková trasa. Než se na ni vydáte, přečtěte si náš článek Pět důležitých věcí, na které na Srdečních procházkových trasách nezapomenout.

Po oranžové do cíle

Nově vyznačená Srdeční procházková trasa v Plzni je dostupná od 19. 10. 2020 do 18. 11. 2020. Díky oranžovému značení na chodnících a oranžovým edukativním židlím s oteklými kotníky (které tak upozorňují na jeden z běžných projevů chronického srdečního selhání – otoky nohou a kotníků)2 snadno poznáte, kudy se vydat.

V Plzni na vás čeká Srdeční procházková trasa v podobě cca 1,5 kilometru dlouhé okružní procházky, která vám zabere přibližně 30 minut chůze. Procházka začíná u amfiteátru OC Plzeň Plaza u mostu přes řeku Mži. Její první kroky směřují po mostě přímo do parku (bývalé výstaviště), kdy za skateparkem pokračuje mimo něj směrem k zástavbě. Posléze ulicí Lochotínská až pod most generála Pattona a dále za parkoviště, kde ostře uhýbá doprava na cyklostezku. Před Lochotínskou lávkou se cesta znovu stáčí doprava a táhne se příjemným prostředím podél řeky Mže zpět do parku, tentokrát do jeho pravé části. Nejen v úseku u řeky si budete moci užít příjemného prostředí a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Je již po 18. 11. a vy jste si trasu nestihli projít? Nevadí, podívejte se na mapku v našem článku a na procházku se vydejte s její pomocí. Sice už na trase nepotkáte oranžové značení nebo oranžové edukativní židle, to hlavní je ale pohyb, který si dopřejete a který vaše srdce ocení.

Vyjděte také

Stejně jako ostatní srdeční procházkové trasy, ani tato trasa není pouze příkladem toho, jak příjemně můžete režimová opatření zakomponovat do svého každodenního života. Ukazuje vám i to, jak vypadá správná pestrá procházka. Zkuste si proto trasu projít i vy. Třeba tak objevíte nová místa nebo zjistíte, jak jste na tom se svou kondicí. Pokud vám totiž trasa nikdy nedělala problém a nyní při další pravidelné procházce vám obtíže činí, může vám vaše tělo naznačovat, že není vše v pořádku; více informací zde.

Zdroje:
Ponikowski P et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure. European Heart Journal 2016;37:2129–2200. Digital Object Identifier: http://dx.doi.org/10.1093/eurheart/ehw128ehw128. First published online: 20 May 2016.
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, Praha 2018.