Pět důležitých věcí, na které na Srdečních procházkových trasách nezapomenout

Adekvátní pohyb se řadí mezi doporučovaná režimová opatření,1 která jsou nezbytnou součástí komplexní léčby srdečního selhání. Více se můžete dočíst v článku Jak zvládat srdeční selhání. Právě s režimovým opatřením, které se týká pravidelného pohybu, vám teď mohou pomoci Srdeční procházkové trasy, jež postupně vznikají v různých městech České republiky. Trasy vám ukáží, jak může vypadat správná procházka nejen pro pacienty se srdečním selháním. Pacienti se srdečním selháním si při pravidelných procházkách mohou ověřit, v jaké jsou kondici.

Podívejte se na další články v rámci rubriky Procházkové trasy, jestli se některá z nich nenachází ve vašem městě anebo třeba ve městě, kam už jste si dlouho chtěli udělat výlet. Zkuste se po Srdeční procházkové trase projít i vy. Předtím než vyrazíte, je tu několik věcí, na které byste neměli zapomenout a které se hodí znát. Pojďme se na ně společně podívat.

1. Zkontrolujte svůj zdravotní stav

Nezapomeňte se v první řadě poradit s lékařem o svém zdravotním stavu a říci mu svůj plán pravidelných zdravotních procházek. Sami se před každou procházkou znovu ujistěte, že se cítíte dobře1 a nepociťujete jakoukoli nepohodu. Je důležité, abyste nepřepínali své síly a na procházku opravdu stačili. Dejte na svůj dobrý pocit a nesnažte se překonávat.

2. Na cestu nevyrážejte s prázdnou

V případě, že se budete cítit dobře a na procházku vyrazíte, nezapomeňte na kvalitní obuv, láhev s pitím (o pitném režimu při srdečním selhání více zde) a třeba i pohodlné oblečení. Uděláte si tak nejlepší podmínky i na případné náročnější úseky cesty, to třeba až si trasu budete procházet podruhé a budete muset vyvinout větší úsilí. V nevhodném oblečení a špatné obuvi může totiž dojít k tomu, že si z cesty odnesete například puchýře nebo nepříjemné odřeniny. U procházky vám mohou pomoci i hole pro nordic walking.

3. Odpočinek je váš přítel

Při cestě si zvolte takové tempo, které vám bude příjemné, a nebojte se dát si pauzu, kdykoliv budete potřebovat, a vydýchejte se. Odpočinek je stejně důležitý jako samotný pohyb. Jedině tak bude vašemu srdci pohyb prospívat. Nic proto nepřehánějte. Kdykoliv se budete cítit příliš unaveně, dejte si pauzu a za žádnou cenu se nepřepínejte. Není třeba pokoušet se zdolat trasu v rekordním čase. Naopak můžete na procházku vyrazit společně s přáteli nebo rodinou a při volném tempu se kochat okolím.

4. Nepodceňte možné komplikace a ověřte si kondici

Pestrý terén procházkové trasy je skvělou příležitostí, jak si můžete pravidelně ověřit, že jste v dobré kondici. Pokud budete například cítit nadměrnou únavu, bolest na hrudi nebo se budete zadýchávat, přestože jste se na stejné trase jindy cítili skvěle a žádné obtíže se nedostavovaly, může jít o známku toho, že něco není v pořádku. Zvažte tedy návštěvu lékaře a podělte se s ním o svou zkušenost. Nepodceňte jakékoliv zdravotní komplikace, se kterými se při své cestě setkáte. Pokud se ale budete cítit dobře a na procházku vyrazíte pravidelně, může dojít i k tomu, že zpozorujete, že se procházku od procházky cítíte lépe.

5. Pohyb si vychutnejte plnými doušky

Na procházkách je hlavní to, abyste si je pokaždé užili, vyčistili si při nich hlavu a zároveň tak pro sebe a své srdce dělali něco dobrého. Poděkuje vám za to a lékař vás jistě při další kontrole pochválí.

 

Procházková trasa Praha Riegrovy sady

Procházková trasa Ostrava

Procházková trasa Hradec Králové

Procházková trasa Olomouc

Procházková trasa Plzeň

Procházková trasa Praha Náměstí Míru

Zdroje:
Bednář, F. Chronické srdeční selhání. Novartis, Praha 2018.