Pečujte o své blízké se srdečním selháním. Tipy, jak na to
Péče o člověka se srdečním selháním může být náročná, ale zároveň naplňující. Být pečovatelem mívá mnoho podob. Podle potřeby se pečovatel ocitá v roli přítele, důvěrníka, zdravotní sestry nebo osobního asistenta. To záleží na tom, co váš blízký zrovna potřebuje.
Vaším cílem by mělo být co nejvíce podpořit nemocného, aby zvládal věci sám. Nesnažte se převzít za něj všechny povinnosti a všechna rozhodování. Zde je několik tipů pro vás:
- Zjistěte si co nejvíce informací o srdečním selhání. Čím víc víte, tím jste užitečnější. Pokud něčemu nerozumíte, obraťte se na ošetřujícího lékaře nemocného.
- Poskytujte praktickou podporu. Pomáhejte nemocnému, aby rozpoznával a dával pozor na příznaky srdečního selhání a aby bral své léky včas. Doprovázejte ho na lékařské kontroly. Můžete také pomoci s různým zařizováním nebo domácími pracemi.
- Poskytujte emocionální podporu. Pomáhejte nemocnému, aby zůstal pozitivní. Lidé, kteří se přizpůsobí své nemoci a převezmou nad ní kontrolu, jsou spokojenější a vedou kvalitnější život.
- Pečujte o sebe. Mohou nastat situace, kdy vás péče o osobu se srdečním selháním bude vyčerpávat. Ať už půjde o finanční situaci, problémy v práci nebo o nevyrovnané vztahy s druhými lidmi, promluvte si o tom s třetí osobou. Například s lékařem, členem rodiny, přítelem nebo s jinou skupinou lidí (s pacienty, s pacientskými organizacemi), to znamená s někým, kdo se s tímto problémem také setkal. Občas ustupte do pozadí a soustřeďte se na svůj vlastní život.
- Zjistěte, zda máte nárok na nějaké výhody. Zeptejte se svého zaměstnavatele, zda si můžete vzít volno z práce nebo zda máte nárok na finanční pomoc od státu v místě svého bydliště, jako je např. příspěvek na péči.
Péče o osobu se srdečním selháním na dálku
Bylo vašemu blízkému diagnostikováno srdeční selhání, ale nemůžete být s ním? Přesto mu můžete poskytovat podporu:
- Buďte pravidelně v kontaktu. Stanovte si určitou denní dobu, kdy si zavoláte.
- Mějte plán pro případ komplikací. Ujistěte se, že osoba, o kterou se staráte, přesně ví, co dělat v případě neočekávaných potíží.
- Zjistěte si kontakt na lékaře. Mějte po ruce jméno a kontaktní údaje ošetřujícího lékaře.
- Požádejte o pomoc. Pokud si děláte starosti, požádejte někoho místního, například souseda, aby vašeho blízkého čas od času zkontroloval.