Češi podceňují vysoké hladiny cholesterolu. Takové jsou závěry průzkumu STEM/MARK z dubna 2021. Srdeční choroby mají v Česku na svědomí každé druhé úmrtí.1 Přesto o nebezpečí vysokého cholesterolu polovina Čechů s lékařem nikdy nemluvila.2 Přečtěte si rozhovor s profesorem Vrablíkem, jaká rizika může cholesterol skrývat a proč je pro léčbu vysokého cholesterolu zásadní pravidelně brát léky a nevysazovat je, ani když se cítíte dobře.
Proč je důležité znát hladinu svého cholesterolu? Kdo ji určuje?
Důsledky vysokého cholesterolu mohou být život ohrožující, lze jim ale předejít včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou. Proto je tak důležité mluvit o cholesterolu s lékařem a znát svoji hladinu. Optimální hodnotu cholesterolu stanovuje praktický lékař nebo specialista. Určuje ji pro každého pacienta na základě vícero ukazatelů, jako je věk, pohlaví, hodnoty krevního tlaku, kouření, celková hladina cholesterolu a také tzv. přidružených onemocnění.
Proč lidé léky na vysoký cholesterol někdy přestanou brát?
Musíme si uvědomit, že pravidelné užívání léků je obtížný úkol obecně. Lépe se dodržuje lékový režim tam, kde řešíme nějaký symptom, obtíž, bolest nebo jiný příznak. Cholesterol, jak známo, nebolí. To neznamená, že je méně významný, a proto se upřímně řečeno moc nedivíme, že naši nemocní své léky odkládají. Ani ne proto, že mají nežádoucí účinky, které se vyskytují u méně než 10 % uživatelů, ale prostě proto, že naléhavost léčby ztrácí na významu. Je to jistě škoda, musíme neustále připomínat, že celoživotní snižování hladiny cholesterolu je základní opatření k tomu, abychom prožili dobrý život bez předčasných infarktů a mozkových mrtvic.
Češi žijí oproti zbytku Evropy velkou část života s nějakou chronickou nemocí. Čím to je?
To je otázka našeho životního stylu a genetického nastavení. Když naroubujeme náš český jídelníček a sedavý způsob života spolu s tím, že nám téměř čtvrtina dospělé populace kouří, na genetickou výbavu, kterou má, pak vzniká velmi nepříznivé metabolické soukolí, které nakonec vede k cévnímu poškození. K rychlé progresi aterosklerózy, cévnímu kornatění, kde zvýšená hladina cholesterolu, kterou mimochodem trpí až 70 % české dospělé populace, se uplatní v tom, že vlastně ateroskleróza probíhá velmi rychle a může dovést nemocného k infarktu či mozkové mrtvici už třeba ve čtyřiceti letech